Κοινότητα Περιβολίου

Το Κοινοτικό Συμβούλιο μετά τον επαναπατρισμό το 1950 είχε αρκετές και σημαντικές αρμοδιότητες, όπως διορισμό υπαλλήλων (γραμματέα, αγροφυλάκων),  επιβολής φόρων (στην παραγωγή σιτηρών, δικαίωμα βοσκής), επιβολής προσωπικής εργασίας κλπ. Η «προσωπική», όπως ήταν γνωστή, αφορούσε τους άρρενες κατοίκους από 18 ετών και άνω, οι οποίοι όφειλαν να εργαστούν σε διάφορα κοινοτικά έργα (επιχωματώσεις, στρώσιμο δρόμων κλπ.) και οριζόταν σε ημέρες ανά έτος (το 1951 ήταν 10 ημέρες). Ουσιαστικά αποτελούσε μια μορφή φόρου.

Στους παρακάτω πίνακες εμφανίζονται όσοι άσκησαν εξουσία στην Κοινότητα Περιβολίου και στους Δήμους, που υπαγόταν ο οικισμός Περιβολίου.

Πρόεδροι Κοινότητας Περιβολίου

Α/Α ΑΠΌ ΕΩΣ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
1 29/08/1949 Δημητρίου Ιω.Νικόλαος
2 20/09/1949 Δημητρίου Ιω.Νικόλαος
3 20/02/1951 Δημητρίου Ιω.Νικόλαος
4 13/06/1951 31/12/1951 Κούτρας Στ.Απόστολος
5 01/01/1952 31/12/1952 Κούτρας Στ.Απόστολος
6 01/01/1953 31/12/1953 Δάβαλος Αθ.Δημήτριος
7 01/01/1954 31/12/1954 Δημητρίου Ιω.Νικόλαος
8 01/01/1955 31/01/1956 Γαλάτος Δ.Κωνσταντίνος
9 01/02/1956 31/12/1956 Κούρτης Αθ.Ιωάννης
10 01/01/1957 16/05/1959 Κοντός Επ.Απόστολος
11 17/05/1959 31/12/1960 Νικολάου Κ.Νικόλαος
12 01/01/1961 31/12/1961 ;
13 01/01/1962 31/08/1964 Κούτρας Απ.Νικόλαος
14 01/09/1964 27/05/1967 Αντωνόπουλος Δ.Γεώργιος
15 28/05/1967 21/11/1967 Μπαρμπάτσης Γεώργιος
16 22/11/1967 22/08/1969 Σωτηρόπουλος Ιωάννης
17 23/08/1969 21/02/1970 Ζιάκας Γεώργιος
18 22/02/1970 09/11/1974 Κούτρας Απ.Νικόλαος
19 10/11/1974 04/06/1975 Ζάρρας Αριστοτέλης
20 05/06/1975 05/09/1976 Δάβαλος Χρ.Βασίλειος
21 06/09/1976 31/12/1978 Λιάκος Δ.Κωνσταντίνος
22 01/01/1979 31/12/1982 Θεοφανόπουλος Θεοφ.Βασίλειος
23 01/01/1983 31/12/1984 Σαμαράς Κ.Ηρακλής
24 01/01/1985 31/12/1986 Καρκάνης Κ.Βασίλειος
25 01/01/1987 31/12/1988 Πάνος Ιωάννης
26 01/01/1989 31/12/1990 Κυριαζής Κ.Δημήτριος
27 01/01/1991 31/12/1992 Πασιονίκος Κ.Στέλιος
28 01/01/1993 31/12/1994 Τασιούλης Δ.Χαρίλαος
29 01/01/1995 31/12/1998 Πασιονίκος Κ.Στέλιος

Πρόεδροι επίσης διετέλεσαν και οι Νικόλαος Κυριαζής, Δημήτριος Σιαπέρας, Χρήστος Τσέλλος, Ευάγγελος Μπάμπαλης και Γεώργιος Τσούμας, αλλά δεν είναι γνωστό το χρονικό διάστημα.

Γραμματείς Κοινότητας Περιβολίου

ΑΠΟ ΕΩΣ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
Ζιάκας Ιω.Γεώργιος Αντικαταστάθηκε ως κρατούμενος φυλακών
28/03/1951 20/02/1952 Παπαθεοδώρου Γ.Κωνσταντίνος Προσωρινός
21/02/1952 31/12/1975 Παπαθεοδώρου Γ.Κωνσταντίνος Τακτικός
01/01/1976 05/09/1976 Παπαθανασίου Αθ.Αθανάσιος Γραμματέας Μακρυρράχης
06/09/1976 30/09/2004 Δάβαλος Χρ.Βασίλειος Τακτικός

 Δήμαρχοι Καποδιστριακού Δήμου Ξυνιάδας

ΑΠΟ ΕΩΣ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
01/01/1999 31/12/2002 Τσιαγκλάνης Γεώργιος (διευθυντής του εργοστασίου ΝΟΜΙΚΟΣ από την Παναγιά)
01/01/2003 31/12/2006 Τσιαγκλάνης Γεώργιος (διευθυντής του εργοστασίου τοματοπολτού ΝΟΜΙΚΟΣ από την Παναγιά)
01/01/2007 31/12/2010 Κοντονάσιος Γεώργιος (δάσκαλος από την Ομβριακή)

 Περιβολιώτες Αντιδήμαρχοι Καποδιστριακού Δήμου Ξυνιάδας

ΑΠΟ ΕΩΣ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
01/01/2007 31/12/2007 Μπαρμπαρούσης Σπ.Κωνσταντίνος
01/01/2005 31/12/2005 Παπακώστας Ν.Βασίλειος

Ο Ανδρέας Γ.Κουστούκης διετέλεσε πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Ξυνιάδας από την 1/1/2007 έως τα μέσα του 2008.

Δήμαρχοι Καλλικρατικού Δήμου Δομοκού

ΑΠΟ ΕΩΣ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
01/01/2011 31/08/2014 Σύρος Στυλιανός (απόστρατος Αρχηγός της Ελληνικής Αστυνομίας από τον Άγιο Στέφανο)
01/09/2014 31/08/2019 Τζιαχρήστας Δημήτριος (από την Εκκάρα)

Πρόεδροι Τοπικού Συμβουλίου Περιβολίου

ΑΠΟ ΕΩΣ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
01/01/1999 31/12/2002 Κούτρας Ν.Απόστολος
01/01/2003 31/12/2006 Παπακώστας Ν.Βασίλειος
01/01/2007 31/08/2014 Καραμήτρος Δ.Κωνσταντίνος
01/09/2014 31/08/2019 Παπακώστας Ν.Βασίλειος

 

Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων