Ι.Ν. Αγίων Κωνσταντίνου & Ελένης

Είναι ο κεντρικός ναός του Περιβολίου. Ο πρώτος ναός είχε κατασκευαστεί το 1904 μετά τη μεταφορά του χωριού από το «Παλιοχώρι», σε οικόπεδο που ανήκε στον Πανούτσο, δίπλα στο ρέμα, όπου βρίσκεται και σήμερα. Ύστερα από τους σεισμούς του 1954 (επίκεντρο οι Σοφάδες Καρδίτσας) και του 1966 (επίκεντρο τα Πετράλωνα Ευρυτανίας) έπαθε ζημιές και κρίθηκε κατεδαφιστέος. Το επικίνδυνο του ναού αναφέρεται σε Έκθεση της Πολεοδομίας Φθιώτιδος με ημερομηνία 22 Φεβρουαρίου 1969. Έτσι από τον Απρίλιο του 1969 έπαυσε η τέλεση των ιεροτελεστιών στο ναό. Για τις λατρευτικές ανάγκες των κατοίκων χρησιμοποιήθηκε ο ναός της Αγίας Τριάδος. Αναφορικά με τη θέση όπου έπρεπε να χτιστεί ο καινούργιος ναός έγιναν διάφορες σκέψεις. Μια υποψήφια θέση ήταν απέναντι από το σχολείο, όπου σήμερα βρίσκεται το ηρώο. Επειδή η έκταση ήταν ανεπαρκής ζητήθηκε από τον γείτονα Δημήτριο Μπάμπαλη να προσφέρει ένα μέρος του οικοπέδου του. Εκείνος δεν δέχτηκε και γι’ αυτό η περίπτωση αυτή δεν προχώρησε. Μία άλλη υποψήφια θέση ήταν το τότε γήπεδο, όπου η πλατεία σήμερα. Αποκλείστηκε και αυτή η περίπτωση γιατί «αναβλύζει νερό καθ’ όλες τις εποχές του χρόνου». Ύστερα από αυτά κατέληξαν στη λύση της τοποθεσίας, όπου βρισκόταν ο παλιός ναός. Η μελέτη ανατέθηκε στο μηχανικό Νικόλαο Τσιαχρή αντί του ποσού των 24.700 δραχμών. Ο αρχικός προϋπολογισμός του έργου ήταν 1.000.000 δραχμές. Για την εξεύρεση των απαιτούμενων οικονομικών πόρων ορίστηκαν ερανικές επιτροπές. Η πρώτη Επιτροπή ορίστηκε στις αρχές του 1969. Η επιτροπή, που ορίστηκε το Μάρτιο του 1970 από το Υπουργείο Παιδείας, είχε αρμοδιότητα «καθ’ άπασαν την επικράτειαν». Το έργο αυτών των επιτροπών υπήρξε πολύ σημαντικό. Για τον ίδιο σκοπό οργανώθηκε και λαχειοφόρος αγορά, η κλήρωση της οποίας έγινε στις 15 Αυγούστου 1974.

Το Εκκλησιαστικό Συμβούλιο με πράξη του, περίληψη της οποίας δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα της Λαμίας «ΤΟ ΦΩΣ» με ημερομηνία 31 Ιουλίου 1971, προκήρυξε μειοδοτικό διαγωνισμό για την ανάδειξη του αναδόχου που θα αναλάμβανε την ανέγερση του ναού. Ο διαγωνισμός απέβη άκαρπος, αφού δεν παρουσιάστηκε κανένας εργολάβος. Άκαρπος απέβη και ο επαναληπτικός διαγωνισμός. Για το λόγο αυτό το Εκκλησιαστικό Συμβούλιο αποφάσισε στις 18 Αυγούστου 1971 να εκτελεστεί το έργο με αυτεπιστασία. Την κατασκευή ανέλαβε ο εργολάβος Θωμάς Παπαδόπουλος από τον Άγιο Γεώργιο Τυμφρηστού.  Ένα συνεργείο μαστόρων αποτελούσαν οι Βασίλειος Καρφής, Παναγιώτης Λάμπρου, Ιωάννης Πιλάλης και Κωνσταντίνος Ρήγας από το Δίκαστρο Μακρακώμης και ένα δεύτερο οι ντόπιοι Ευάγγελος Σπυράκης και Σπύρος Μπαρμπαρούσης. Τα σοβαντίσματα έκανε ο Γεώργιος Λιτοσελίτης, παρατσούκλι «καλλιτέχνης» από τη Νέα Γιαννιτσού. Την επικεράμωση του καμπαναριού έκανε ο εξαίρετος τρικαλινός  μάστορας Ιωάννης Νικάκης. Τελικά ο καινούργιος ναός ολοκληρώθηκε με τη συνδρομή των κατοίκων και των ξενιτεμένων Περιβολιωτών, αλλά και κατοίκων άλλων περιοχών, που συνεισέφεραν στους εράνους. Λειτούργησε για πρώτη φορά τη Μεγάλη Εβδομάδα του 1979. Βέβαια δεν ήταν πλήρως τελειοποιημένος, αλλά ήταν λειτουργικός, αφού είχε κατασκευαστεί η σκεπή και είχαν τοποθετηθεί τα κουφώματα.

 

Εφημέριοι

Στον Ιερό Ναό των Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης Περιβολίου διετέλεσαν εφημέριοι και για τα αντίστοιχα διαστήματα οι ακόλουθοι ιερείς:

  • Υφαντής/Παπαθεοδώρου Θεόδωρος από το Περιβόλι. Δεν είναι γνωστό πότε ακριβώς υπηρέτησε ως εφημέριος. Απεβίωσε το 1900.
  • Τσαμασιώτης Ιωάννης από το Περιβόλι. Δεν είναι γνωστό πότε ακριβώς υπηρέτησε ως εφημέριος παρά μόνο ότι υπηρέτησε στις αρχές του 20ου αιώνα. Απεβίωσε το 1928.
  • Καρκάνης Νικόλαος από το Περιβόλι από 5 Αυγούστου 1951 μέχρι 30 Νοεμβρίου 1968.
  • Μπάκας Αρ.Χρήστος από 1 Δεκεμβρίου 1968 έως 9 Δεκεμβρίου 1971.
  • Ζυγούρης Βαΐου Χρήστος από τη Μολόχα Καρδίτσας από 10 Δεκεμβρίου 1971 έως 8 Αυγούστου 1973.
  • Γκλάβας Νικόδημος, Αρχιμανδρίτης από 9 Αυγούστου 1973 έως 13 Νοεμβρίου 1974.
  • Μανώλης Δωρόθεος, ιερομόναχος, από τη Λαμία από 14 Οκτωβρίου 1974 έως 2 Ιουλίου 1975.
  • Αναστόπουλος Αθανάσιος από την Αταλάντη από 3 Ιουλίου 1975 έως 27 Ιουλίου 1979.
  • Ράπτης Ιωάννης από την Παλιοβράχα από 9 Δεκεμβρίου 1979 έως 30 Νοεμβρίου 1980.
  • Καραγιώργος Γεώργιος από το Περιβόλι από 1 Δεκεμβρίου 1980 έως 30 Ιανουαρίου 1989.
  • Καρακάσης Ανδρέας από την Αθήνα από 1 Μαΐου 1989 έως 31 Δεκεμβρίου 1989.
  • Παλάγγας Αθανάσιος από την Ανάβρα Μαγνησίας (Γούρα) από 1 Ιανουαρίου 1990 έως 31 Οκτωβρίου 1991.
  • Τσουκνίδας Παύλος από το Λαμπερό Καρδίτσας από 1 Νοεμβρίου 1991 έως 29 Σεπτεμβρίου 1992.
  • Καρνάβας Ιωάννης από το Ευύδριο Φαρσάλων από 27 Σεπτεμβρίου 1992 έως 31 Μαρτίου 1998.
  • Χριστόπουλος Κωνσταντίνος από τη Μακρυρράχη Δομοκού από 1 Απριλίου 1998 έως σήμερα.

Εκτός από τους παραπάνω υπηρέτησε για μικρό διάστημα και ο Ρουσσόπουλος Βάιος από τα Φάρσαλα. Οι ιερείς μέχρι το 1952, οπότε άρχισε η μισθοδοσία τους από το Ελληνικό κράτος, αμείβονταν από τους πιστούς. Η αμοιβή τους, το λεγόμενο «παπαδικό», ορίζονταν μετά από συμφωνία και ήταν συνήθως σε είδος (σιτάρι, καλαμπόκι κλπ.). Τυχερά δεν υπήρχαν τότε. Για να βελτιώσουν κάπως τα οικονομικά τους έβγαζαν δίσκο σε γάμους, βαφτίσεις και γιορτές.

 Ψάλτες

Δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία για τους κατά περιόδους ψάλτες που διακόνησαν το ψαλτήρι του Ιερού Ναού των Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης. Είναι γνωστό ότι υπηρέτησαν οι παρακάτω ψάλτες:

  • Τσιαμασιώτης Αθανάσιος από το Περιβόλι.
  • Μπάμπαλης Σπύρος από το Περιβόλι.
  • Παπαθεοδώρου Γ.Κωνσταντίνος από το Περιβόλι **-1975. Υπήρξε ο μακροβιότερος ψάλτης, ενώ παράλληλα ήταν και γραμματέας της Κοινότητας Περιβολίου.
  • Καραγιώργος Γεώργιος από το Περιβόλι 1975-1980 (στη συνέχεια υπηρέτησε ως εφημέριος).
  • Καρέλλης Βασίλειος από τον Άγιο Γεώργιο Δομοκού 1980-1985.
  • Οικονόμου Παναγιώτης από την Παναγιά 1985-1987.
  • Μπαρμπαρούσης Σπύρος από το Περιβόλι 1987-1996.
  • Κατσαντώνης Κωνσταντίνος από την Κορομηλιά από 1999 – **.
  • Δεληγιάννης Ελευθέριος από την Παλαιά Γιαννιτσού από 2004 – σήμερα.

Κατά περιόδους έψαλαν ανεπίσημα και οι Περιβολιώτες ψάλτες Γεώργιος Χρ.Μανούκας, Τάκης (Δημήτριος) Γ.Παπαθεοδώρου, Κωνσταντίνος Δ.Λιάκος και Γεώργιος Κ.Σωτηρόπουλος,.

 Νεωκόροι

  • Κωνσταντίνα Ηλία Γρανίτσα υπηρέτησε για πολλά χρόνια.
  • Αικατερίνη Ανδρ.Κατσούλη 1974-1984.
  • Φωτεινή Γ.Κούτσικα 1984-**
  • Δημήτριος Κ.Ρίζος 1995-1998.
  • Ηλίας Νιάφας 1999-2001.
  • Δημήτριος Κ.Ρίζος 2002-2007.
  • Κωνσταντίνος Ανδρ.Καμάρας 2008-2011.
  • Δήμητρα Δ.Ρίζου 2012-2015.
  • Χρήστος Απ.Καραγκούνης 2015-σήμερα.

Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων